« Alla artister
Foto Rani Banth

4 Vindars hus

Musikteater med gamla folksagor och berättelser
Folk-/världsmusikLåg och mellanstadiumÖstra Sverige
En musikteaterföreställning som är baserad på mycket gamla berättelser från alla väderstreck i världen; från öst, väst, nord och syd. Med folksångerskan Anna Fält, dansaren och producenten Pia Pohjakallio och kontrabasisten Lauri Antila.

Visa merVisa mindre
FÖRESTÄLLNINGEN
Berättelserna handlar om aktuella och viktiga teman som miljö och hav, hur vi kan lösa konflikter, om generositet och om att möta sina största rädslor. Vi tar också en titt in i olika kulturarv. Musiken har influenser från berättelsernas ursprung, som afrikanska rytmer, finska Kalevala-melodier och gamla indiansånger. All musik är färgad av
artisternas egna erfarenheter inom världsmusik, jazz och flamenco. Föreställningen kan spelas på både svenska och finska.

WORKSHOP/SKAPANDE SKOLA
Workshopen ”Vi berättar med sång, dans och musik” understryker kreativt samarbete. Workshopen kan även koncentreras och knytas till särskilda ämnen och teman som passar in i läroplanen.

Läs mer i bifogad pdf.

Video

Bilder

Dokument